21 Haziran 2014 Cumartesi

Higgs Bozonu II: (Soru-Cevap)

'' Higgs Bozonu Bir Parçacığa Nasıl Kütle Kazandırıyor? ''
Öncelikle bu soruyu cevaplamadan önce''Higgs Alanı'' kavramını iyi bilmemiz gerekiyor. Higgs Bozonu oluşumu ve sonrasında maddeye kütle kazandırmaktadır. Higgs Bozonu oluşurken belirli bir alan içerisinde gerçekleşir. İşte biz bu alana ''Higgs Alanı'' diyoruz. Basitçe anlatacak olursak; bir parçacık Higgs Alanı içerisinden geçerken alanla etkileşime giriyor ve Higgs Alanı dediğimiz alan birden ortadan kayboluyor ve alanın içerisinden geçen parçacık birden kütle kazanıyor. Bu ''kütle'' sayesinde atomlar ve buna bağlı olarak ''madde'' dediğimiz formlar oluşuyor. Çevremizde görmüş olduğumuz birçok şey ''madde'' formundadır. Hatta bizler bile birer maddeyiz.

Eğer gündemi takip eden arkadaşlarımız varsa ''Higgs Bozonu kesinlikle bulundu.'' gibi söylemleri mutlaka görmüşlerdir. Aslında teorik olarak Higgs Bozonu hiçbir zaman %100 olarak bulunamaz.

'' Higgs Bozonu Neden %100 Bulunamıyor? ''
Tam rakamıyla söyleyecek olursak Higgs’in varlığından %99.9999426697 oranında eminiz şu an için. Gelecekte CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndan gelecek ilave verilerle bu rakam daha da yükselebilir ama hiçbir zaman yüzde 100 olmayacak.

Bunun sebebi klasik fizikte değil kuantum fiziğinde yatıyor. Kuantum mekaniğinin meşhur belirsizlik ilkesinin emirleri gereği atom altı parçacıkların konumunu ve hızını aynı anda bilemiyoruz. Bunu bilemediğimiz için de olasılık teorisinden ve bunun matematiğinden yararlanarak çok kuvvetli tahminler yapıyoruz. Mesela yüzde 99. 9999426697 oranında emin olmak şu anlama geliyor: CERN’deki deney 3 milyon kere tekrarlansa bu tekrarlarda ancak 1 kez Higgs’e benzeyen bir şey tesadüfen ortaya çıkabilir. Eğer bir şey yüz seferden 99. 9999426697 seferinde ortaya çıkıyorsa o Higgs’dir.


'' Higgs Bozonu Gelecekte Ne İşimize Yarayacak? ''
Evet, Higgs Bozonu'nun varlığından çok büyük bir yüzdeyle eminiz. Eğer ileride Higgs Bozonu'nu çok iyi bir şekilde kullanabilirsek , kütlesi büyük olan bir maddenin kütlesini azaltabiliriz ve aynı şekilde kütlesi az olan bir maddenin kütlesini arttırabiliriz. Eğer bir maddenin kütlesi azaltırsak o maddenin hız açısından kapasitesini arttırmış oluruz. Bu da ışık hızına yetişmemiz için büyük bir fırsat. Ancak bilim insanları her ne kadar bu çalışmalara başlasa da şu an için elde kesin bir sonuç yok. Çünkü Higgs Bozonu'nu maddenin içerisinde küçülttüğümüz zaman atom hemen dağılıyor ve bozunmaya uğruyor.

Her ne kadar bazıları Higgs Bozonu'nu şu an için gereksiz ve boşa yatırım olacak görse de aslında bu çok büyük yanlış. Elektron ilk bulunduğu zaman herkes ''elektron ne işe yarayacak?'' demişti. Şimdi ise elektrik var. Higgs Bozonu'nu her ne kadar şu an verimli bir şekilde kullanamasak ta bizden sonraki kuşakların geleceğini değiştireceği kesin gözüyle bakılıyor.
Alıntı : http://www.bilimedair.net/2013/06/higgs-bozonu-ii-soru-cevap.html

0 yorum:

Yorum Gönder